Общество

Измами в мрежата: Как да се предпазим от фалшиви инвестиционни посредници?

От Николай Лефеджиев Николай Лефеджиев Водещ

В последните седмици зачестиха сигналите от български граждани, загубили значителни суми след инвестиране в измамни онлайн платформи, претендиращи да са лицензирани посредници. За това предупреждават от МВР. Какви са стъпките, които следва престъпната схема и какви са признаците, че ставате жертва на измама - говори експертът по киберсигурност Кирил Григоров.


Ето какво сподели той:


Водени от желанието за бърза печалба, за пасивни доходи, (хората) стават много лесно жертва на схеми от типа „инвестирай малка сума пари и докато лежиш на дивана, те ще стават все повече и повече и няма да ти се налага да работиш“.

Принципът е този: да се инвестира в разнообразни финансови инструменти – от криптовалути, през различни инвестиционни инструменти като акции и други борсово търгувани инструменти, както и в имоти. Различен тип сделки се търгуват на т. нар. платформи.

Дават ви един демо акаунт, в който има виртуални средства. Да речем, с едни въображаеми 10 хиляди лева, които Вие започвате да инвестирате и наблюдавате в следващите няколко дни как те стават все повече и повече. Което спада бдителността във Вас и тогава решавате да инвестирате. Всъщност, това е един от похватите, които се ползва, за да се убедят потребителите в подобен тип платформи.

Когато започнат да инвестират, на тях им се показват едни въображаеми числа, че те всъщност започват и да печелят. Това ги кара да влагат все повече и повече пари – до момента, в който обаче те искат да ги изтеглят.

Става въпрос за най-обикновени финансови пирамиди, които са известни от десетки години. В момента, в който искаш да си изтеглиш парите, започват по обратния път да те убеждават да не ги теглиш. Започват да те убеждават, че ако ги задържиш, те ще станат повече и повече, да инвестираш още. Започват едни огромни такси за теглене, ако положението стигне до крайност. Докато просто не стане ясно, че си жертва на подобен тип измама.

Тези схеми се правят предимно онлайн. Най-важното е да си регистрираш картата, с която ще плащаш. Не е изключено и да се теглят пари от картата ти без твое разрешение.

Изключително трудно е да си върнеш парите от подобен тип схеми, тъй като на практика ти доброволно ги даваш на някого.

Когато тръгнете да комуникирате с тях, много често осъзнавате, че няма контактна точка от другата страна или просто има една форма, в която Вие си подавате оплакванията, а може би никой не ги чете. От друга страна, когато започне вълна от недоволство срещу подобен тип платформа, те сменят изцяло платформата, сменят дори визията ѝ, IP адреса... На практика, я създават изцяло наново, тъй като срещу тази вече има достатъчно оплаквания.

Обикновено, измамниците разполагат платформите на т. нар. споделени хостинги – извън ЕС, в офшорни зони като Панама. Където е трудно да бъдат преследвани.

Въпреки че случаите зачестяват, включително и оплакванията, е много трудно да се извади статистика, защото много малко хора си признават. Може би 5 до 10 процента подават оплаквания. Повечето хора, особено тези, които са „ужилени“ с по-малки суми, просто приемат загубата и горчивия вкус, който остава след нея.

Държавата може да се противопостави. Инвестиционното посредничество е контролирана дейност, Комисията за финансов надзор регулира финансовите посредници. Така че, всички, които незаконно упражняват тази дейност, следва да бъдат обект на наказателно преследване.

Таргетирането отчита факторите на психологията и народопсихологията. Българинът е податлив дотам, че воден от желанието си за лесна печалба, да „прецака системата“, лесно става обект на подобен тип престъпления.

Хората могат да се обръщат за помощ на телефон 112, към Дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП – те са хората, които упражняват контрол върху онлайн престъпленията и имат целия необходим инструментариум, за да се справят.

Едно от най-важните неща е да се проверява кой стои зад въпросния сайт. Да е много ясно упоменато коя е компанията или фирмата, да може да бъде проследимо, да има контактна точка, да има валидни телефони за контакт, адрес – за предпочитане на територията на страната, от която се поръчва или поне от ЕС... Да е ясно кой стои срещу нас, когато поръчваме нещо онлайн.

И ако нещо звучи прекалено хубаво, за да е истина, най-вероятно не е. Ако сделката е прекалено добра, най-вероятно е добра само за отсрещната страна.

Когато се плаща с карта, изключително важно е къде се въвеждат данните. Сайтовете, които са легитимни, използват световно утвърдени процесори на такива плащания. В противен случай, могат да бъдат откраднати както Вашите лични данни, така и Вашите пари.


Цялото интервю вижте във видеото.