Tomorrow Starts Today – Międzynarodowe Spotkania Performans

Aktualne

Znani performerzy i młodzi adepci sztuki performans zjadą do Galerii Bielskiej BWA – w Willi Sixta w ostatni weekend października realizacje i działania artystyczne oraz panele dyskusyjne.

Przed laty w Galerii Bielskiej BWA sztuka performansu gościła stale za sprawą bielskiej edycji słynnego niegdyś piotrkowskiego Festiwalu Sztuki Akcji „Interakcje”. Po dłuższej przerwie znani artyści performerzy oraz młodzi adepci sztuki akcji zjadą do Bielska-Białej, by uczestniczyć w Międzynarodowych Spotkaniach Performans pod hasłem Tomorrow Starts Today. Kuratorem spotkań jest Dariusz Fodczuk, artysta związany z Bielskiem-Białą, performer, dzięki któremu także „Interakcje” corocznie prezentowane były w Galerii Bielskiej BWA. Artysta od siedmiu lat mieszka w Szczecinie, jest wykładowcą tamtejszej Akademii Sztuki.

Dariusz Fodczuk:
Międzynarodowe Spotkania Performans – Tomorrow Starts Today to jest szeroko zakrojony międzynarodowy projekt, którego celem jest stworzenie przestrzeni, w której głównie młodzi ludzie używając języka sztuki, a w szczególności języka i strategii sztuki performans, mogliby snuć refleksję na temat wyzwań, jakie stawia przed nimi świat, w którym właśnie rozpoczynają samodzielne kształtowanie własnego charakteru, i egzystencji w obliczu gwałtownie zmieniających się warunków ekonomicznych, politycznych, biologicznych i społecznych.
W festiwalu udział wezmą wybitni przedstawiciele sztuki performans, których łączy działalność dydaktyczna – wszyscy są wykładowcami i prowadzą pracownie, w których uczy się sztuki performans.
Każdy z zaproszonych gości wybrał po troje studentek lub studentów, którzy zaprezentują swoje działania. Każdego dnia pod koniec działań odbędzie się panel dyskusyjny, w czasie, którego rozmawiać będziemy z artystami na temat ich postaw i inspiracji, a także o tym, czy się da i jak uczyć sztuki performans.

W Międzynarodowych Spotkaniach Performans – Tomorrow Starts Today uczestniczyć będzie czterech artystów performerów, jednocześnie wykładowców na uczelniach artystycznych: Shahar Marcus, Jiří Surůvka, Janusz Bałdyga i Dariusz Fodczuk.

Shahar Marcus – mieszkający w Tel Awiwie izraelski artysta interdyscyplinarny, tworzący w obszarze sztuki wideo, performans i instalacji. Jego prace pokazywane były na licznych festiwalach i wystawach w Izraelu, Polsce, Niemczech, Danii, Japonii, Turcji, USA. Na co dzień jest wykładowcą w Seminar HaKibbutzim College w Tel Awiwie, gdzie prowadzi zajęcia ze sztuki performans i wideo.

Jiří Surůvka – jedna z ikon czeskiej sztuki współczesnej, znany w Polsce i na świecie artysta multimedialny słynący ze swoich ironicznych i krytycznych realizacji; wykładowca na Uniwersytecie Ostrawskim w Katedrze Sztuk Pięknych (Ostrawa, Republika Czeska), gdzie prowadzi pracownię nowych mediów.

Janusz Bałdyga – urodzony w Lublinie wybitny artysta polski, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje się sztuką performans, rysunkiem; autor obiektów, instalacji, działań ulicznych i realizacji przestrzennych, założyciel grupy twórczej „Pracownia”, członek legendarnej grupy Akademia Ruchu, Jego prace znajdują się w najważniejszych polskich zbiorach i kolekcjach. Od 2009 roku prof. Janusz Bałdyga prowadzi swoją pracownię na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Dariusz Fodczuk – polski artysta multimedialny, zajmuje się sztuką performans, a także rzeźbą, malarstwem i sztuką wideo oraz działalnością kuratorską. Od 2016 jest współprowadzącym Pracownię działań audiowizualnych i performatywnych na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.


Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek, sobota, 28–29 października 2022, godz. 18.00. Wstęp wolny.
Tomorrow Starts Today – Międzynarodowe Spotkania Performans
Studentki i studenci prezentujący się pod okiem mistrzów:

Shahar Marcus (Izrael) – studentki: Yael Adanya, Shoval Kalushiner, Chen Shahar 
Janusz Bałdyga (Polska) – studentka Joanna Urbańska, absolwentka Zofia Kuligowska
Jiří Surůvka (Republika Czeska) – studentki Kristina Trinnerová, Zuzanna Černocká
Dariusz Fodczuk (Polska) – studentka: Aleksandra Demianiuk

W programie:
piątek, 28 października 2022, godz. 18.00
Shoval Kalushiner (IL)
Joanna Urbańska (PL)
Kristina Trinnerová (CZ)
Aleksandra Demianiuk (PL)
Shahar Marcus (IL)

sobota, 29 października 2022, godz. 18.00
Yael Adanya (IL) – wideoperformans scereening
Zuzanna Černocká (CZ)
Chen Shahar (IL)
Zofia Kuligowska (PL)
Jiří Surůvka i Katarína Kováčková (CZ)
Janusz Bałdyga (PL)

Uwaga! W czasie trwania spotkań performans wystawy w Willi Sixta będą niedostępne dla widzów w dniach 28–30.10.2022.

 ______________________________________________________________________________________


Dariusz Fodczuk. Urodzony w 1966 roku w Piszu. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; w 1992 roku uzyskał dyplom z malarstwa. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach i festiwalach sztuki w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Był współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Interakcje”, realizowanego w Piotrkowie Trybunalskim, a także organizatorem edycji „Interakcji” w Bielsku-Białej, oraz kuratorem bloku performansu Międzynarodowego Festiwalu „Global Communication” w Centrum Kultury Elektrownia, w Radomiu (2009). Był pomysłodawcą i kuratorem pierwszej edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w Bielsku-Białej. Uczestnik międzynarodowych rezydencji artystycznych.
Wyróżniony Laurem Pamięci za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, przyznanego przez Ambasadę Izraela w Polsce i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (2017). Laureat III nagrody Kaliskiego Biennale Grafiki i Rysunku (2014); nominowany do „Ikara”, Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury (2008).
Jego prace pokazywane były na ponad 200 festiwalach i wystawach zbiorowych i ponad 40 pokazach i wystawach indywidualnych w Polsce i na kilku kontynentach. Prace w Kolekcji Galerii Sztuki Jana Tarasin w Kaliszu, Fabrikken for Kunst og Design w Kopenhadze (Dania), Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, MODEM, Centre of Modern and Contemporary Art w Debreczynie (Węgry), Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.
W przestrzeni publicznej znajdują się rzeźby artysty: „Haus, Amt, Werk” w Sculpture Park w Wolfsburgu (Niemcy), na Skwerze Sulejowskim w Piotrkowie Trybunalskim oraz „Akrobata” w parku obok Ratusza w Bielsku-Białej.