Ezt a drogot használták az arab terroristák az öldökléshez

Izrael, Palesztina, háború, izraeli háború, konfliktus, 2023. október
Israeli soldiers remove the body of a compatriot, killed during an attack by the Palestinian militants, in Kfar Aza, south of Israel bordering Gaza Strip, on October 10, 2023. Israel pounded Hamas targets in Gaza on October 10 and said the bodies of 1,500 Islamist militants were found in southern towns recaptured by the army in gruelling battles near the Palestinian enclave. (Photo by JACK GUEZ / AFP)
Vágólapra másolva!
Kábítószer hatása alatt állhattak az Izraelt megtámadó arab terroristák, a Captagon nevű harci drog egyre népszerűbb a Közel-Keleten.
Vágólapra másolva!

Kábítószer hatása alatt állhattak az Izraelt megtámadó arab terroristák, a Captagon nevű harci drog egyre népszerűbb a Közel-Keleten. A Captagont az 1960-as években találták fel Németországban, ahol elsősorban figyelemzavaros, narkolepsziás személyek kezelésére, és a központi idegrendszer stimulálására használták. A függőséget okozó, amfetamin típusú stimulánst jelenleg tömegesen gyártják Szíriában, népszerűsége pedig rohamosan nő a térségben.

Arra, hogy valószínűleg a Hamász terroristái is a Captagon nevű szer hatása alatt álltak az izraeli öldöklés alatt, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) tartalékos katonája és a Misgav Intézet tudományos munkatársa, Jaír Ansbacher az Israel National News című lapnak adott interjújában hívta fel a figyelmet. Ahogy arról a Magyar Nemzet is beszámolt, a szakértő arról beszélt, a támadást azért sem tudták maradéktalanul végrehajtani a terroristák, mert a Captagon nevű kábítószert használták.

A Captagon használatát és gyártását az Egészségügyi Világszervezet ajánlásainak megfelelően az 1990-es évekre a legtöbb országban beszüntették, a hivatalos termelés megszűntével pedig a megmaradt készletek egy részét Kelet-Európából, különösen Bulgáriából a Közel-Keletre csempészték. Ezen szigorítások után vált Szíria a Captagon termelésének központjává. A brit kormány szerint a világ termelésének nyolcvan százalékát Szíriában állítják elő. A kábítószerek gyártásából az Asszad rezsim mellett Irán és az általa támogatott szervezetek, a Hezbollah és a Hamász is profitál.

A Captagont harci drogként is emlegetik, mely fáradhatatlan zombikká változtatja az embereket. A speedhez hasonlóan felpörgeti a pulzust, emeli a test hőfokát, fokozza az éberséget, csökkenti az étvágyat, javítja a koncentrációt. A Captagon veszélyeiről már korábban is cikkezet a sajtó, és arra is felhívták a figyelmet, hogy a drogot rendszeresen szedik a szíriai és iraki frontokon harcoló dzsihadisták, így az Iszlám Állam fegyveresei is.