Frissen Zalából

2021.05.07. 07:00

Százmilliárdos nagyságrendben terveznek fejlesztést a következő években a zalaegerszegi cégek

„Az elmúlt hét évben komoly erőfeszítéseket tett a város vezetősége a helyi gazdaság megerősítése, a meglevő munkahelyek megőrzése és újak létrehozása érdekében. 2014 óta több mint 4 ezer új álláshely jött létre Zalaegerszegen, s olyan gazdaságélénkítő program és környezet kínálkozik a befektetők számára, ami láthatóan vonzó”, nyilatkozta lapunknak Balaicz Zoltán polgármester. Szavait igazolja a napokban bejelentett két nagyberuházás is: a Flextronics International Kft.-nél újabb, közel 9 milliárd forintos fejlesztést terveznek, a MouldTech Systems Kft. pedig két új iparcsarnokot épít.

Varga Lívia

Üzemlátogatás a Flexnél Fotó: MTI/Varga György

Fotó: Varga György

Előbbit 3,6 milliárd, utóbbit 245 millió forinttal támogatja a kormány a versenyképesség- növelő program keretében, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter zalaegerszegi látogatásakor.

A Flexnél 8,9 milliárd forint értékű infrastrukturális, technológiai és a szaktudás fejlesztését célzó beruházás indul. Ez amellett, hogy segíti a meglévők megőrzését, 120 új munkahelyet teremt, melyből 90 magas képzettséget igénylő munkakör.

Nagyszabású fejlesztés indul a Flexnél, képünkön a bejelentés résztvevői (b–j): Bajor László, a cég regionális HR-igazgatója, Vigh Lászlóképviselő, Szijjártó Péter miniszter, Péter Ágota alelnök, Jean-Francois Zoeller alelnök, Balaicz Zoltán polgármester, Ésik Róbert, a Nemzeti
Befektetési Ügynökség (HIPA) elnök-vezérigazgatója, valamint Sulyok Tamás, a Flex regionális programigazgatója Fotó: Katona Tibor

A projekt keretében új raktárat építenek, ehhez kapcsolódóan intralogisztikai fejlesztés kezdődik, bővítik a kapacitást, amit a vevői igények növekedése tett szükségessé, továbbá új gyártási eszközöket és technológiát vezetnek be. Ennek nyomán egyrészt az elektromobilitással kapcsolatos termékpaletta bővül, másrészt a járműipari tesztpályához kapcsolódva az önvezetéshez szükséges számítástechnikai gyártási elemekkel, harmadrészt kommunikációs és telematikai termékek gyártásával gazdagodik a Flex kínálata.

A részletekről szólva Péter Ágota, a Flex magyarországi alelnöke elmondta: a most bejelentett fejlesztés csúcstechnológiát képviselő termék, egy olyan folyadékhűtéses központi számítógép gyártását teszi lehetővé, amely az adatok fogadása és feldolgozása mellett már a járművek negyedik szintű autonómiáját támogatja. A prototípus Zalaegerszegen készül, s 2023-tól itt indul a tömeggyártás is – közölte az alelnök.

Jó ütemben halad az építkezés a MouldTech Kft.-nél… Fotó: Seres Péter

Az autonóm vezetéstámogató számítógép mellett három, az autóipar számára fontos újítást is lehetővé tesz a beruházás, fejtette ki Péter Ágota. Egyik új termékük az akkumulátorfeszültséget szabályozza, készítenek továbbá nagyfeszültségű elektromos turbótöltőt, amelyet a Pannon Egyetemmel fejlesztettek tovább, s érzékelőkkel és kamerákkal ellátott világításvezérlőt, szintén autókhoz.

…már a bokrétaünnepet is megtartották. Képünkön (b–j) Molnár
Gábor tulajdonos-ügyvezető, Szijjártó Péter, Vigh László, Balaicz
Zoltán és Ésik Róbert, a HIPA vezetője Fotó: Katona Tibor

Péter Ágota arról is tájékoztatott: két zalaegerszegi gyáregységük 3000 fővel működik, ebből 1700-an az autóalkatrészek gyártásával foglalkozó Zala Automotive telephelyén dolgoznak. Az elmúlt három évben magyarországi befektetéseik összege elérte a 42 milliárd forintot, amelynek több mint fele az autóipari szektorban – Zalaegerszegen és Sárváron – realizálódott. Ettől 32 százalékos árbevétel-növekedést várnak. Hozzátette: a világjárvány miatt tavaly a tervezett eredményt nem tudták elérni, ám a munkatársak elkötelezettsége, továbbá a helyi önkormányzattal és a megyei, valamint a kormányzati szervekkel kiépített együttműködés révén sikerült megtartani a munkahelyeket.

A vállalat több mint 30 országban 170 ezer munkavállalót foglalkoztat, Magyarországon öt városban mintegy 9000 embernek adnak munkát, s ezzel a foglalkoztatottak számát tekintve benne vannak a hazai top 10-ben, tavalyi, 2,7 milliárd eurós árbevételükkel pedig ott vannak az első ötben – közölte Jean-Francois Zoeller, a Flex európai és közel-keleti alelnöke, hangsúlyozva: a társaság a tervezéstől a tesztelésen át a tömeggyártásig teljes szolgáltatási palettát kínál. A zalaegerszegi gyárban létrehozott kutatólétesítmény nagy szakmai elismerésnek örvend az iparágon belül, mondta.

Vigh László miniszteri biztos, a térség országgyűlési képviselője rámutatott: a Flex és a város kapcsolata kiváló, s miután a társaság „az önvezető autókhoz is gyárt elektronikai alkatrészeket2, több szállal kapcsolódik a járműipari tesztpályához, ahol ”az irányításelmélet, a kibernetika, a digitalizáció és a mesterséges intelligencia találkozik, hogy felépülhessen a jövő közlekedési kultúrája„. Kiemelte: a járműipar egyik központja van kialakulóban Zalaegerszegen, hiszen ”a létesítmény mágnesként vonzza a további befektetőket„.

Üzemlátogatás a Flexnél Fotó: MTI/Varga György

Az északi ipari parkban működő, magyar tulajdonú MouldTech Systems Kft. 490 millió forintos beruházást valósít meg, amihez a kormány 245 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosít, 77 munkahelyet védve meg. Meglévő iparcsarnokát 600 négyzetméteres épülettel bővíti, emellett felhúznak egy teljesen új, 3000 négyzetméteres üzemet is, 30 új munkahelyet teremtve.

A vállalat a repülőgép- és az egészségügyi ipar felé nyit, ezért bővíti meglévő gyárát, helyet adva a csúcstechnológiát képviselő, magas hozzáadott értékű termékek fejlesztésének és gyártásának. A kapacitásbővítés révén kialakított infrastruktúra hozzásegíti a társaságot az Ipar 4.0-val kapcsolatos automatizáció és digitalizáció kiterjesztéséhez. A termelést áthelyezik az új létesítménybe, a bővülő régi csarnok pedig prototípus-kutató és fejlesztő laborrá válik. A cég a saját gyártás megerősítése érdekében tavaly létrehozott egy fejlesztői csoportot, melynek tagjai az elektronika, a gépészet, a mechatronika és a természettudomány területén jártas és kiemelkedő tudással bíró, tudományos fokozatokkal rendelkező kutatómérnökök.

A beruházás jól halad, a miniszteri látogatás és a támogatói okirat ünnepélyes átvételekor tartották a bokrétaünnepet, azaz a két csarnok építése elérte a legmagasabb pontot. A fejlesztés nyár végére fejeződhet be.

Molnár Gábor, a MouldTech tulajdonos-ügyvezetője úgy fogalmazott: cégük a vírus okozta válság közepette is a folyamatos előrelépést, fejlesztést választotta a leépítés, leállás helyett. Most pedig egy hosszabb távon megtérülő beruházásba vágtak, amitől azt remélik: ugrásszerű növekedést tesz lehetővé.

- Tavaly ősz óta több fontos gazdasági beruházásról számolhattunk be Zalaegerszegen – mondta a fejlesztések kapcsán Balaicz Zoltán polgármester.

A Tungsram 565 millió forint értékű eszközparkfejlesztést valósított meg. A Rheinmetall német óriásvállalat 60 milliárd forintos beruházással közel 30 ezer négyzetméteres gyárat épít a tesztpálya mellett, 500 új munkahelyet létrehozva. A Metrans 30 milliárd forintból konténerterminált és logisztikai központot alakít ki a nemzetközi vasúti korridor mellett, első ütemben 15 hektáros területen, előbb 120, a későbbi ütemekkel együtt pedig összesen 500 új munkahelyet teremtve. Az alapkőletétel szeptemberben várható.

- Önkormányzatunk az északi ipari parkban néhány hónap alatt értékesítette valamennyi, még szabad iparterületét – folytatta a polgármester, felsorolva: a Zala-Truck Kft. a bruttó 24,8 millió forintért vásárolt 5008 négyzetméteren fejleszt, 20 új munkahelyet létrehozva. A Kisfaludy Ingatlanfejlesztő Kft. 3000 négyzetméteres regionális logisztikai központot és raktárat épít 700 millió forintból, 50 új munkahelyet teremtve. Ehhez 14 994 négyzetméteres területet vettek bruttó 76,2 millió forintért. Az ECT Hungary Kft. 8001 négyzetméteres területet vásárolt az ipari parkban bruttó 40,6 millió forintért, a cég 30 új munkahelyet hoz létre. Az AVL-lel még folynak a tárgyalások, a társaság egy 100 fős mérnöki kutató-fejlesztő központot építene a tesztpályához kapcsolódva.

A további, helyben már működő cégek által prognosztizált bővülés: a Schneider 30 fős, az Edelmann 5 fős, a Zalaco Zrt. pedig 40 fős létszámfejlesztést tervez, sorolta Balaicz Zoltán.

 

- Ez összességében több mint 1500 új munkahelyet jelent a következő években, a beruházások nagyságrendje pedig eléri a százmilliárd forintot. Mindez azt bizonyítja, jó úton járunk – emelte ki a polgármester. – A város vezetősége Vigh László országgyűlési képviselővel közösen a most bejelentett és a jövőbeni fejlesztésekhez is minden támogatást megad.

- Európában hazánk adta a legsikeresebb választ a világjárványra, mind egészségügyi, mind gazdasági szempontból – szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a támogatói okiratok ünnepélyes átadásakor. – Mindez annak köszönhető, hogy nem voltunk hajlandóak letérni arról a 2010- ben megkezdett útról, miszerint az állam nem szociális, hanem beruházási alapon ad pénzt a gazdaságnak. A számok pedig minket igazolnak. Ma már kijelenthetjük, hogy sikeres volt a kanyarban előzés bátor és egyesek által veszélyesnek minősített manővere, amiben nagy szerepe van az elmúlt évtizedben megerősödött vidéki középvállalatoknak.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában